Ensimmäinen kesäpäivä Kangasalla

Julkaistu:
Osastomme vetonaula, Jeti N1e

Sää näytti parhaan puolensa kun yhdistys ja jäsenlehti kurvasivat Kangasalle perinteiseen vanhojen autojen tapahtumaan. Tänä vuonna vetonaulaksemme valikoitu uusi Jeti N1e -sähköbussi. Kyseessähän on paikallisliikennetarpeisiin tehty linja-auto, mutta yhdistyksen tarkoitusperiä noudattaaksemme taka-ajatuksena oli esitellä uutta teknologiaa ja oppia samalla itsekin.
Ja kyllähän Jeti kiinnostuneita keräsikin kuten hunaja mehiläisiä.
Osastollamme käyneiden ensimmäinen kysymys olikin, että mikä se tällainen linja-auto oikein on. Bussissa kysymyksiin vastailivat Kasper Carlson, Marko Lemola ja Niklas Mattsson. He toimivat myös kuljettajina Helsingistä Mobiliaan ja Tampereen kautta takaisin. Isoin kiitos kuuluu myös Jeti Industriesin toimitusjohtaja Niko Anderssonille auton lainasta yhdistyksemme hyväksi.

Kasper Carlson, Marko Lemola, Niklas Mattsson ja Kimmo Wirén kesäpäivänä Kangasalla.